Blog PLINTA SERWIS - PLINTA-SERWIS Przedsiębiorstwo Elektroniczne

Przejdź do treści

Czym się kierować przy zakupie montażownicy opon?

PLINTA-SERWIS Przedsiębiorstwo Elektroniczne
Opublikowane według Jarosław Plinta w Montażownice · 29 Wrzesień 2020
Tags: monterkamontażownica
Materiał opracowany na potrzeby wizytówki w pkt.pl:

Czym się kierować przy zakupie montażownicy opon do swojego warsztatu?

Właściciel każdego warsztatu samochodowego powinien zadbać o to, by w warsztacie znajdował się wysokiej klasy sprzęt służący do diagnozowania, napraw i obsługi pojazdów. Jednym z urządzeń, w które warto, aby był wyposażony każdy warsztat samochodowy, a wulkanizacyjny bezwzględnie jest montażownica do opon. Zobaczmy, co nam oferuje rynek i na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Czym się kierować przy zakupie montażownicyNa czym polega praca montażownicy do opon?

Montażownica do opon jest obok wyważarki jednym z podstawowych urządzeniem. Jej zadaniem jest wspomóc mechanika i ułatwić mu wszelkie prace związane z montażem i demontażem opon pojazdów na feldze. Niby proste, ale biorąc pod uwagę różnorodność stosowanego ogumienia tylko w jednym segmencie motoryzacji, jakim są samochody osobowe, zadanie okazuje się nie być takie łatwe. Mamy tu opony standardowe, nisko profilowe czy choćby typu Run-Flat. A przecież do warsztatów trafiają również motocykle, przyczepy i przyczepki, pojazdy rolnicze czy dostawcze, o ciężarowych nie wspominając.

Jakie są rodzaje montażownic do opon?

Montażownice możemy podzielić ze względu na funkcjonalność i budowę: manualne, półautomatyczne i automatyczne; zasilanie: trójfazowe, jednofazowe, inne (np. dla serwisów mobilnych); wyposażenie dodatkowe (np. bez lub z dodatkowymi przystawkami i ramionami ułatwiającymi pracę przy niskich profilach, Run-Flat’ach, oponach o dużych rozmiarach, oponach ciężkich, systemy bezłyżkowe LEVERLESS i inne); przeznaczenie: do opon samochodów osobowych (również motocykle), do opon pojazdów ciężarowych i innych.
Budowa i opis działania montażownicy do kół na przykładzie typowej montażownicy osobowej.
Typowa montażownica osobowa posiada następujące elementy:
 • Odciskacz (zbijak, lemiesz) – służy do odciskania (zbijania, zdejmowania, odparzania) opony z obręczy felgi. Ramię odciskacza jest poruszane przez pneumatyczny cylinder, zazwyczaj obustronnego działania. Często występuje kilkustopniowa regulacja szerokości rozwarcia łopatki odciskającej – ma to zastosowanie przy szerokich oponach. Sterowanie odciskaczem realizuje się pedałem lub ostatnio coraz częściej spotykane, tą samą dźwignią ręczną, którą naprowadza się łopatkę na oponę (tzw. system ERGO).
 • Kolumna montażowa (słup, ramię), często uchylna, zawierająca ramię (poziome) i maszt (pionowy) z głowicą (stopką) montażową do zdejmowania i zakładania opony.
 • Stół montażowy. Służy do mocowania i obracania felgi w trakcie montażu. Często posiada możliwość zmiany prędkości obrotów (płynnie lub skokowo) i kierunku obrotów. Wyposażony jest w szczęki napędzane siłownikami pneumatycznymi zapewniającymi możliwość uchwycenia felgi od wewnątrz (najczęściej felgi stalowe) i od zewnątrz (zazwyczaj alufelgi).
 • Opcjonalnie: wszelkiego rodzaju ramiona pomocnicze, przystawki i windy.

Co należy brać pod uwagę przy zakupie montażownicy?

Wybierając montażownicę do opon, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników takich jak:
 • Cena i warunki finansowania;
 • Opinie klientów;
 • Przeznaczenie i wydajność;
 • Wielkość warsztatu;
 • Gwarancja;
 • Warunki dostawy, instalacji i szkolenia;
 • Dostępność i jakość serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego oraz dostępność części zamiennych.

Usterki i profesjonalny serwis

Wykonywanie regularnych przeglądów jest gwarancją bezawaryjnej pracy urządzeń. Producent w czasie gwarancji wymaga, a po gwarancji zaleca regularne wykonywanie przeglądów technicznych. PLINTA-SERWIS z doświadczenia zaleca taki przegląd przynajmniej dwa razy w roku, zaraz po lub przed sezonem.
Jako potwierdzenie wykonanej usługi możliwe jest wystawianie „CERTYFIKATU PRZEGLĄDU”.

Opracowanie: PLINTA SERWIS">

0
recenzje
-----------------------------------------
Copyright © PLINTA-SERWIS 2021
Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Wszystkie wymienione produkty i nazwy są używane wyłącznie w celach identyfikacyjnych i mogą być zastrzeżonymi znakami towarowymi odpowiednich właścicieli.
Wróć do spisu treści