/home/platne/serwer25975/public_html/res/x5engine.php on line 608
" />

Ravaglioli KPN336I - przykład niewłaściwej konserwacji

Przejdź do treści

Ravaglioli KPN336I - przykład niewłaściwej konserwacji

PLINTA-SERWIS Przedsiębiorstwo Elektroniczne
Opublikowane według Jarosław Plinta w UTB · 15 Maj 2021
Tags: RavaglioliUTBUDTkonserwacjapodnośniknakrętkanośna
Ravaglioli KPN336I, rok produkcji 1996.

Obraz nędzy i rozpaczy - taki stan zastałem, gdy odwiedziłem klienta, który poprosił, abym w trybie awaryjnym ocenił możliwość naprawy podnośnika. Zacina się prawa kolumna, najprawdopodobniej wyeksploatowana nakrętka nośna. Diagnoza się potwierdziła.
Podnośnik był cały, z zewnątrz też, pokryty warstwą brudnego, czarnego smaru...
- Bo intensywnie smarujemy.
- Czym smarujecie? - zapytałem podejrzliwie.
- Pan D. - tu pada imię - który od lat zajmuje się tym podnośnikiem polecił nam taki smar, kazał mieszać z olejem, i używamy tej mieszaniny.
Zdziwiłem się. Od lat? To znaczy człowiek robi w podnośnikach, powinien znać się na rzeczy, przecież tych podnośników się nie smaruje, tylko się oliwi.
Ten akurat model ma ciekawy, wprawdzie już nie stosowany w obecnie produkowanych, system naolejania ślizgów, wrzeciona i samej nakrętki. Na dole kolumny znajduje się zbiornik na olej, o pojemności około pół litra (widać na zdjęciach). Z tego zbiornika olej jest pobierany przez pompkę poruszającą się wraz z wózkiem. Gdy wózek znajdzie się na dole pompka jest dociskana i jej tłoczek wykonuje ruch, zasysa olej, a gdy wózek jedzie w górę, tłoczek przy pomocy sprężyny cofa się i wtłacza olej do igielitowego wężyka, z którego już swobodnie spływa do kuwetki, a stamtąd za pomocą szczoteczki - pędzelka jest rozprowadzany po wrzecionie. Nadmiar oleju zlewa się z powrotem do pojemnika na dole.
Dla prawidłowego obiegu oleju ważna jest drożność całego systemu. Użycie smaru stałego, czy nawet zmieszanego z olejem, tę drożność zaburza i czyni cały układ niesprawnym.
Podobnie jest ze smarowaniem ślizgów. Ślizgi są smarowane poprzez filcowe wkładki, które pełnią rolę swoistych knotów, przez które przesącza się olej. Jak się ma przesączać przez zatkany smarem knot?
Polecony przez pana D. smar to najprawdopodobniej MOS (z dwusiarczkiem molibdenu), świetnie sprawdzający się w podnośnikach Maha typu Econ, ale niestety, nie w Ravaglioli.
- Już kilka razy D. wymieniał nakrętki - oświadcza jeden z użytkowników urządzenia.
- To dlaczego zadzwoniliście do mnie?
- Bo D. jest chory i nie może przyjechać.
- Aha... To kiedy ostatnio były wymieniane?
- No nie wiem..., ale jakoś niedawno.
I przyniósł mi całą "kolekcję" zużytych nakrętek. Wymieniane były co dwa, trzy lata lub nawet rok. Zdecydowanie za często.
Poprosiłem, aby podnośnik został umyty, cały i bardzo dokładnie. To, co widać na zdjęciach to jest stan po umyciu przez obsługę.
Wymiana nakrętki nośnej w jednej kolumnie to czas około jednej godziny. W tym przypadku, wraz z oczyszczeniem podnośnika, zajęło to raptem 8 godzin. Aby nadmiernie nie rozbierać podnośnika na czynniki pierwsze smar z pojemników na olej był wybierany przy pomocy łyżeczki do herbaty z długą rączką.
Historia z tych, jak zajechać podnośnik - metoda skuteczna.

">

0
recenzje
-----------------------------------------
Copyright © PLINTA-SERWIS 2024
Wszelkie prawa zastrzeżone. All Rights Reserved.
Wszystkie wymienione produkty i nazwy są używane wyłącznie w celach identyfikacyjnych i mogą być zastrzeżonymi znakami towarowymi odpowiednich właścicieli.
Wróć do spisu treści